Agatki z każdej strony: wchodzą, schodzą, ale co najważniejsze – nie biegają! Te sympatyczne postacie z lizakiem, umieszczane przy przejściach dla pieszych, stały się symbolem „troski” o bezpieczeństwo najmłodszych. Ale czy niewielkie usterki w oznakowaniu mogą wpływać na ich skuteczność? Przyjrzyjmy się temu bliżej.


Poniedziałkowa karta: O usterkach w oznakowaniu drogowym

Dzisiejsza poniedziałkowa karta „Zza kierownicy” przygląda się nie błędom, a usterkom w oznakowaniu drogowym.


Błąd, usterka czy… mankament?

W kontekście audytów BRD precyzja w słowach ma znaczenie. Rozróżnienie między błędem a usterką to klucz do właściwej oceny problemów w infrastrukturze drogowej. Ostatnio jednak, dość często, słyszy się termin „mankament”, który – choć może brzmieć łagodnie – w dziedzinie bezpieczeństwa ruchu drogowego budzi wątpliwości. Dlaczego?

Mankament, jako termin niedookreślony, nie powinien występować w audytach BRD. W tej dziedzinie ważna jest precyzja i jasność – a mankamenty, choć drobne, mogą sugerować tolerowanie nieprawidłowości. W audycie liczy się konkret: usterka czy błąd – nie ma miejsca na niedomówienia.


Nie tylko Agatki – czym naprawdę jest usterka w audycie BRD?

W dzisiejszej analizie przyjrzymy się, jak wygląda usterka z perspektywy audytu bezpieczeństwa ruchu drogowego (BRD).

Na jednym z przejść dla pieszych, oznaczonym połączonym znakiem D-6 „przejście dla pieszych” i tabliczką T-27 „tabliczka wskazująca, że przejście dla pieszych jest szczególnie uczęszczane przez dzieci”, dostrzeżono nieprawidłowość techniczną. Oznakowanie, zaprojektowane w formie tablicy fluorescencyjnej w kolorze zielono-żółtym czy żółto-zielonym (jedno z pytań na testach brd – wkrótce), z pewnością przyciąga uwagę i poprawia widoczność, ale jest pewna usterka techniczna.

Zgodnie z wytycznymi zawartymi w „Czerwonej Księdze”, układ znaku D-6 i tabliczki T-27 jest nieprawidłowy (na karcie #003 – B wytypuj te nieprawidłowości, dostrzegasz je). To drobna niezgodność techniczna, która wynika ze specyficznych wymagań zapisanych w tym dokumencie. Czy jednak taka usterka może wpłynąć na bezpieczeństwo ruchu drogowego? Zdecydowanie nie i tym różni się właśnie usterka od błędu.

Mózg użytkownika drogi, przyzwyczajony do stałych i powtarzalnych schematów oznakowania, prawdopodobnie nawet nie zarejestrował tej różnicy. Dla mnie, jako osoby zawodowo zajmującej się analizą takich szczegółów, ten element jest widoczny – i tylko dlatego zwrócił moją uwagę. Dla większości kierowców pozostanie on jednak niezauważalny, a jego wpływ na bezpieczeństwo ruchu jest praktycznie żaden.

Jeśli chodzi o „Agatki”, to wkrótce podzielę się z Wami analizą przypadku, w którym – przy moim udziale – zostały one całkowicie usunięte. Co kryje się za tą zmianą i jakie miała skutki? Szczegóły już wkrótce. Zapraszam do śledzenia!

Poniżej znajdziesz kartę #003 – C, na której możesz sprawdzić czy prawidłowo wytypowałeś błędne „Agatki”?

Agatki i oznakowanie przejść – czy drobne usterki mają znaczenie?